Basis – Ulnaropathie Protocol Echografie

Ulnaropathie protocol echografie

Echo is bij ulnaropathie complementair aan EMG, helpt bij lokaliseren (ontbreken geleidingsstoornissen of uitsluitend axonale schade) en vaststellen van de aard van de afwijking (tumor, cyste, relatie met snapping triceps of callus vorming, etc).(1-3)

Meting:

  • Zenuwdikte (CSA) thv cubitale tunnel (midsulcus), distale en proximale sulcus, 1/2 bovenarm.(1, 2)
  • Aanwezigheid van hypervascularisatie.(4)
  • Scannen gehele arm (onderarm, Guyon) en beoordeling op anatomische varianten (luxatie, snapping triceps), callus vorming, etc.

Voor ulnaris (druk) neuropathie thv elleboog (UNE) kunnen de metingen beperkt blijven tot elleboog en bovenarm, waarbij proximale en distale segmenten van ulnaris wel gescreend worden op (andere) focale afwijkingen; bij vraagstelling ulnaropathie thv Guyon kunnen parallel aan CTS de metingen tot het pols en onderarm beperkt blijven met behoud van screening proximale segmenten (eveneens op andere focale afwijkingen, indien de klinische lokalisatie toch onverhoopt onjuist zou zijn).

 

Referenties

  1. Beekman R, Schoemaker MC, Van Der Plas JP, Van Den Berg LH, Franssen H, Wokke JH, et al. Diagnostic value of high-resolution sonography in ulnar neuropathy at the elbow. Neurology. 2004;62(5):767-73.
  2. Beekman R, Visser LH, Verhagen WI. Ultrasonography in ulnar neuropathy at the elbow: a critical review. Muscle Nerve. 2011;43(5):627-35.
  3. Simon NG, Ralph JW, Poncelet AN, Engstrom JW, Chin C, Kliot M. A comparison of ultrasonographic and electrophysiologic ‘inching’ in ulnar neuropathy at the elbow. Clin Neurophysiol. 2015;126(2):391-8.
  4. Frijlink DW, Brekelmans GJ, Visser LH. Increased nerve vascularization detected by color Doppler sonography in patients with ulnar
    neuropathy at the elbow indicates axonal damage. Muscle Nerve. 2013;47(2):188-93.